Otroški spanec je izjemno nežen in njegovega pomena za razvoj in ravnovesje najmlajših ne smemo podcenjevati.
Otroška postelja je prizorišče življenjsko pomembnega rituala. To je prostor, kjer malčki poslušajo starše, ki jim pojejo uspavanke in berejo pravljice. Pravljice, skozi katere se otroci pogreznejo v spokojne sanje, polne veselja in nežnosti.
To je pomembno, saj ta nežnost pripravi otroke za boj pred nočnimi silami: strahu pred samoto, slabimi sanjami, hrupu, vetru, ki žvižga okoli hiše, temi. Psihoanalitik Bruno Bettlheim je menil, da je sporočilo vseh uspavank in branja pravljic predvsem eno, in sicer, da otroku sporočimo, da ni sam.
Koliko spanja potrebujejo otroci?
»Potreba po spanju je odvisna od starosti in je lahko tudi zelo različna od osebe do osebe. Dojenčki, stari od štirih mesecev do enega leta, potrebujejo približno 12 do 16 ur spanja v 24 urah, eno do dve leti stari otroci potrebujejo približno 11 do 14 ur, tri do pet let stari pa 10 do 13 ur - vključno z jutranjim in popoldanskim spanjem. Šolarji med šestim in dvanajstim letom bi morali spati okoli 9 do 12 ur na noč, mladostniki med 13 in 18 let pa potrebujejo od 8 do 10 ur počitka,« pravi prof. Dr. Hans-Jürgen Nentwich, ki ponuja okvirna navodila na podlagi trenutnih ameriških priporočil, ki v veliki meri sovpadajo z evropskimi.
Če starši niso prepričani, ali njihov otrok dovolj spi, si lahko pomagajo z dnevnikom spanja. Vanj naj tri tedne beležijo, kdaj je otrok zaspal, kako dolgo je spal, kako pogosto se je prebudil in pod kakšnimi pogoji je bil spanec prekinjen. »Majhni otroci se še vedno lahko redno zbujajo do petega leta, ne da bi jih to motilo«. »Z vpisi v dnevnik spanja ugotovite, ali lahko kakršne koli spremembe v dnevni rutini izboljšajo kakovost otrokovega spanca, ali so potrebni nadaljnji ukrepi in ali so starši po nepotrebnem zaskrbljeni. Pogosto je dovolj, da si ustvarite prijetno in umirjeno rutino za spanje in ritual za spanje,« pravi prof. Nentwich.
Nasveti za varen otroški spanec
Varno spanje dojenčkov je tema, s katero se starši še posebej pogosto ukvarjajo. Ko je enkrat ustvarjeno varno in zdravo spalno okolje, si lahko miren spanec privoščita tudi starša. Poleg ergonomsko dobro zasnovane vzmetnice, idealnih spalnih oblačil in optimalne temperature je treba upoštevati tudi druge dejavnike - na primer pravilen položaj spanja in primeren spalni prostor.
Tekstil in varovalne blazine za dojenčke
Dojenčki in malčki imajo glede spanja prav posebne zahteve. Ena od nalog staršev je, da jim zagotovijo varen, nemoten in zdrav spanec. Pogoj je naravna spalna okolica, ki jo tvorijo varovalne blazine, posteljnina in oblačila iz bombažne tkanine. Otroci lahko v varnem okolju obnavljajo moč, obdelujejo dnevne vtise in izkušnje, ter doživetja.
Pravo okolje za varen otroški spanec
Ena prvih odločitev glede otrokovega spanca je, kje spati. Običajno je priporočljivo, da dojenčki v prvem letu življenja spijo v spalnici staršev - na lastni otroški posteljici ali ob določenih varnostnih ukrepih v družinski postelji.
Lastna postelja
Študije priporočajo, da dojenčki do dopolnjenega prvega leta spijo v spalnici s starši, vendar naj s starši ne delijo postelje. Če novorojenček dobi svojo otroško posteljico, je priporočljivo izbrati trdno, zračno prepustno in ergonomsko premišljeno naravno vzmetnico. Kakovostni naravni materiali pomembno vplivajo na dojenčkov spanec, saj imajo številne pozitivne lastnosti: dihajo, uravnavajo temperaturo in vedno zagotavljajo toplo in suho spalno okolje.
Družinska postelja
Če dojenček spi v družinski postelji, tako rekoč v neposredni bližini staršev, to imenujemo »co-sleeping« oz. v prevodu »skupno spanje«. Otrok ima neposreden fizični stik z materjo ali očetom, počuti se varno in dobro oskrbljenega. Ta vrsta spanja pod določenimi pogoji in previdnostnimi ukrepi prinaša številne prednosti - kot so varnost, krepitev zaupanja in vzpostavitev vzporednega ritma spanja.
Več o spanju
Ne glede na to, kje spite, mora biti celotno otrokovo spalno okolje higiensko čisto in varno. Ker se malčki ne morejo braniti, zlasti v začetni fazi, če so odeje in blazine, igrače, bratje in sestre ali hišni ljubljenčki preblizu njihovemu obrazu, jih je treba pred njimi zavarovati. Če majhni otroci potrebujejo igračo ob sebi, naj bo le-ta narejena iz naravnih surovin in certificirana v skladu s strogim globalnim standardom za organske tekstile (GOTS).
Mati narava varuje vašega otroka
Da bi zagotovili čim bolj zdravo spalno okolje, vam priporočamo, da izberete vso opremo v otroški sobi s posebno skrbjo in premislekom: poleg izbire otroške postelje in ergonomsko oblikovane vzmetnice so del opreme tudi oblačila, zavese, posteljnina in rjuhe. Poiščite kakovostne, kemično neobdelane naravne materiale.
Zdrav dojenčkov spanec: v postelji ni vzglavnika
V prvih nekaj mesecih življenja naj otrok spi popolnoma brez vzglavnika. Uporaba blazine bi močno raztegnila otrokovo vratno hrbtenico in negativno vplivala na razvoj. Obstaja pa tudi nevarnost, da vaš otrok z nenehnim obračanjem in iztegovanjem potisne blazino čez glavo. Zato priporočamo, da spalno blazino uporabljate samo od 12. oziroma od 18. meseca starosti - odvisno od otrokovega razvoja. To zagotavlja miren in predvsem zdrav otroški spanec.
Otroška vzmetnica - varna, naravna in brez kovin
Izbira otroških vzmetnic je ključnega pomena tudi pri varnem spalnem okolju, saj je naravno in ergonomsko zdravo spalno okolje še posebej pomembno za čas uspavanja in za rast. Priporočamo trdno, zračno prepustno in ergonomsko dobro oblikovano naravno vzmetnico, primerno prilagojeno otrokovim potrebam in starosti.
Spalni rituali delajo čudeže
Včasih bo otrok zaspal brez težav, včasih pa to ne bo tako enostavno. Kadar dojenček, malček ali otrok še ni pripravljen zaspati, ta joče, cvili in preprosto ne želi nehati odkrivati okolice. Rituali spanja vzpostavljajo red, in v malčku prebudijo občutek varnosti. Namenjeni so temu, da otroku na sproščen način olajšajo prehod iz budnega stanja v spanje. Otrok mora spanje dojeti kot nekaj lepega, prijetnega in pomirjujočega.
Vzpostavitev rutine pred spanjem bo dojenčkom in otrokom pomagala razumeti, da je napočil čas za sprostitev, in naposled za spanje. Pred spanjem si je treba vzeti čas in se zavedati trenutka. Otroci vseh starosti z njimi začutijo skrbnikovo pozornost.
Rituali pred spanjem so lahko različni, nekaj dobrih primerov je branje pravljic, petje, skupno kopanje ali pogovor o dogodkih iz preteklega dneva. Vaš otrok se lahko na ta način pomiri, prepusti in se sproščeno pripravi na noč. Skupni čas je izjemno dragoceno bogastvo, ki krepi odnos med starši in otrokom.
Manj je več
Vsak ritual pred spanjem morda ne bo ustrezal vam in vašemu otroku, zato izberite tistega, ki je najbolj primeren za vas. Ljudje pred spanjem prepogosto opravljajo različne dejavnosti, toda rituali za spanje naj otroku dajo orientacijo, ga umirijo in mu dajo občutek varnosti.
Mnogi starši svoje novorojenčke pogosto nezavedno uvajajo v rituale spanja, ki jih ni mogoče izvajati - ali le z velikim trudom - v kasnejšem obdobju. Fiksnih navad, kot je zibanje otroka ali uspavanje med vožnjo, se je težko odvaditi - bodite pozorni na smiselne in enostavne rituale pred spanjem.
7 dragocenih ritualov pred spanjem
Otroška zabava pri kopanju
Samostojno ali skupno kopanje: topla kopel ni samo zabava za vašega otroka, ampak tudi zagotavlja, da se lažje sprosti in pomiri. Kopalni dodatki z naravnimi olji - na primer hranljivo mandljevo olje iz nadzorovane organske pridelave - zagotavljajo prijetno dišavo, sproščeno vzdušje in so še posebej nežni do občutljive otroške kože.
Blažilna masaža
Masaža je lahko čudovit zaključek dneva za dojenčka in otroka. Po kopeli ali pred spanjem lahko kakovostna olja nežno vtrete po telesu in razvajate otrokova čutila. Ustvarite okolje, v katerem se vaš otrok počuti udobno, in poskrbite, da bodo vaše roke tople.
Sanjaj moje dete sladko
Dojenčki lahko mamin glas slišijo že med nosečnostjo, in si ga zapomnijo. Daje jim občutek varnosti, domačnosti in bližine. Ko vas bo otrok slišal peti, se bo počutil varno zaščiten in se bo prepustil vašim občutkom ter nežno zaspal. Če ne marate petja, bodo otroci radi poslušali tudi melodijo glasbene skrinjice ali vaš glas, ko preberete kratke pesmi za lahko noč.
Majhne zgodbe, velike oči
Vrstico za vrstico se malčki potopijo v zgodbe, ki jim razodevajo druge svetove ter jim burijo domišljijo - to je eden od razlogov, da z lepim večernim ritualom branja to vzpodbudite. Prehod v sanje je čudovit. Ne smete zamuditi velikih, presenečenih otroških oči ob sprejemanju zgodb. Pri glasnem branju ste zelo blizu otroku, ko odkriva, razume in dvomi o svetu.
Recite "lahko noč" priljubljenim igračam
Priljubljene igrače so najboljši prijatelji, zvesti spremljevalci, pa tudi tolažba in spodbuda za vašega otroka. Na njih gledajo kot na čustvene spremljevalce, ki simbolizirajo vrednote, ki so za otroke bistvenega pomena. Še posebej v času pred spanjem se malčki trudijo biti blizu svojih izbranih igrač. Otrokovim prijateljem skupaj recite »Lahko noč« in jih namestite na vidno mesto blizu postelje.
Upoštevanje teh nasvetov in vzpostavitev ritualov bo pri dojenčkih, malčkih in otrocih zagotovo pripomoglo k uravnovešenemu spancu, zdravemu razvoju in dobremu splošnemu počutju.