Klima v zaprtih prostorih pomembno vpliva na počutje ljudi. V glavnem jo določata temperatura zraka in vlaga. Preverimo, kakšna sta optimalna sobna temperatura in vlažnost, da boste lahko uživali v zdravem in mirnem spancu.
Izjemno pomemben je svež zrak. Poskrbeti je potrebno, da ima spalnica vedno optimalno sobno temperaturo med 16 in 18°C. V kolikor je v spalnici prehladno, pride do stalne mišične napetosti, in kadar je pretoplo, se pričnete potiti, kar slabo vpliva na kakovost spanca. Pri starejših ljudeh je potreba po toploti večja, zato se v spalnici priporoča do 20°C.
Optimalna vlažnost v prostoru je med 50 in 60%. Ker se vlaga med spanjem zaradi dihanja, znojenja in rosenja poveča, je potrebno paziti, da le-ta ne preseže 60%. Primerna začetna vlaga v spalnici je od 40 do 45%, da jo z našo aktivnostjo (dihanje, spanje, znojenje) privedemo na optimalno mejo.
Suh zrak pomeni vlažnost pod 40%, in ga večinoma povzroča previsoka sobna temperatura. Le-ta izsuši ustno in nosno sluznico, povzroči draženje in kašelj, in dolgoročno povečano dovzetnost za bolezni dihalnih organov. Po drugi strani pa vlažnost, višja od 55%, prav tako negativno vpliva na organizem in spodbuja razvoj pršic in plesni v hišnem prahu. To, ali spite z odprtim ali zaprtim oknom, je stvar osebnih želja. A priporočljivo se je izognti prepihu, uličnemu hrupu in ekstremnemu zimskemu mrazu. Vse to zlahka zmoti spanec.
Spalnico bi praviloma morali prezračiti dvakrat dnevno - zjutraj in zvečer, približno 15 minut s popolnoma odprtim oknom. Na ta način vlaga, ki jo oddajata dihanje in znoj (približno 0,2 do 0,5 litra na osebo), migrira iz prostora in v prostor lahko spet pride dovolj kisika. Za določitev optimalne vlažnosti v spalnici je priporočljiv merilnik vlažnosti, imenovan tudi higrometer.
Visoka vlažnost v prostoru
Pozimi, ko je zračna vlaga visoka, je spanje pri odprtem oknu močno odsvetovano. Ne samo, da je pri tem motena regulacija telesne temperature, temveč lahko kondenz povzroči tudi nastanek plesni. Če te spore plesni pridejo v dihalne poti, so lahko izjemno škodljive za zdravje. V zimskem času je potrebno vlago v spalnici meriti v različnih obdobjih dneva, in spalnico prezračiti ko je vlaga najnižja. Če je vlaga v prostoru previsoka, prostor zagrejte.
Nasvet za zniževanje vlage v spalnici: Majhne posodice do višine 4 cm napolnite s soljo, in jih postavite v spalnico. Sol pritegne vlago, in jo vpije.
Nizka vlažnost v prostoru
Vlažnost pod 40% v spalnici deluje zaviralno, zato je v taki situaciji potrebno ukrepati. Pomembno je tudi, da se zavedamo, da število oseb in hišnih ljubljenčkov v spalnici, močno vpliva na stopnjo vlažnosti. Več kot je proizvajanja kisika, višja je vlaga.
Preden poskušate povečati stopnjo vlage, bi bilo dobro izmeriti vlažnost pred spanjem in takoj po njem. Če zjutraj odkrijete, da je dosežena vrednost na spodnji meji, je priporočljivo, da zrak čez noč nekoliko navlažite.
Nasvet za zvišanje vlage v spalnici: v spalnico postavite sklede, napolnjene z vodo. Upoštevajte pa, da se mikrobi lahko hitro zbirajo v stoječi vodi in širijo po zraku, zato morate vsak dan zamenjati vodo in vedno temeljito očistiti sklede.
Pri suhem zraku pomagajo tudi vlažne krpe, obešene nad radiator. V kolikor pa tudi to ne doseže optimalne vlažnosti v spalnici, se priporočajo vlažilci prostora. Le-ti bodo poskrbeli za lažji doseg željene stopnje vlažnosti v prostoru.
Pomembno je, da med sobno temperaturo in vlažnostjo zagotovimo uravnoteženo razmerje.
@2022, povzeto po Grüne Erde